11 Temmuz 2011 Pazartesi

Senaryo Yazarları için Psikoloji beyazperdenin sırlarını anlatıyor / Taraf 11 Temmuz 2011Sinema ve psikoloji arasında nasıl bir bağ vardır? Yazar karakterleri yaratırken farkında olarak ya da olmayarak hangi psikolojik öğelerden etkilenir? Seyirciyi memnun edecek kapasitede bir senaryo nasıl yazılmalıdır? Seyirci izlediği filmi analiz ederken hangi yollara başvurmalıdır? Bu ve bunun gibi sorular senaryo yazarı William İndick’in Senaryo Yazarları için Psikoloji adlı kitabında cevaplarını buluyor. İndick kült ve popüler filmleri felsefe ve psikoloji ile harmanlayarak senaryo yazarlarına, yarattıkları karakterlerin ve seyircilerin hayal güçlerine kendi hikâyelerini nasıl yerleştirebileceklerini gösteriyor.

Psikolojinin ustalarına sözü devreden kitap ayrıca popüler ve alternatif sinema akımlarından sahneler ve karakterlere dair analizler barındırıyor. Farklı sahnelerin ve karakterlerin farklı filmlerde ortaya koydukları ortak özellikleri ve davranış benzerliklerini, bir filmde sigaranın kullanımının Freudian anlamından sanatsal durumuna dek analizini içeren kitapta en ilgi çekici noktalardan biri de normal şartlarda hiçbir bağ oluşturulamayacak karakterler arasında Oedipus sendromundan başlayarak birçok psikolojik başlık altında bir bağ oluşturması.

Sigmund Freud, Carl Jung, Alfred Adler, Erik Erikson ve Joseph Campell gibi isimlerin önderliğinde psikoloji ve sinema adına pek çok kuramsal bilgi barındıran kitap bu yönüyle sadece senaryo yazarları ve senaryo yazarlığı adayları için değil, sinema ve psikolojiyle bağı olan her insan için eşsiz bir kaynak. Agora Kitaplığı’nın Sinema Serisinden Erkan Yılmaz ve Yeliz Karaarslan çevirisiyle çıkan kitap 309 sayfadan oluşuyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder